Vinterkrigets Minnesmedalj för utlänningar


Vinterkrigets minnesmedalj i guld
Utdelad i 7 exemplar till statsöverhuvuden


Vinterkrigets minnesmedalj i silver
Utdelad i 42 exemplar


Vinterkrigets minnesmedalj i brons
Utdelad i 1961 exemplar


Vinterkrigets minnesmedalj i brons med rosett


Vinterkrigets minnesmedalj i järn utan spänne
Vinterkrigets minnesmedalj delades ut i cirka 10 000 exemplar, både med och utan spänne och svärd


Vinterkrigets minnesmedalj i järn med rosett


Vinterkrigets minnesmedalj i järn med spänne ”Kenttäarmeija”


Vinterkrigets minnesmedalj i järn med spänne ”Lappi”


Vinterkrigets minnesmedalj i järn med spänne ”Rannikkopuolustus”


TsMM i järn med spänne ”Ilmapuolustus”


Frivillige Johan Apold
Kårnummer 5227 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen 1 skyttekompaniet.
* 1902-08-30 i Høyanger, Norge
† 1997-03-31 i Høyanger, Norge


Frivillige Thorleif Johannes Hagen
Kårnummer 5063 i SFK.
Tjänstgjorde vid I stridsgruppen 3:e skyttekompaniet.
* 1911-08-11 i Norge
† 1977-05-31 i Halden, Norge


Frivillige Johan Vilhelm Hammer
Kårnummer 5073 i SFK.
Tjänstgjorde vid Kårstabskompaniet.
* 1913-05-04 i Norge
† 1989-01-16 i Tønsberg, Norge


Sergeant Odd Heian
Kårnummer 5480 i SFK.
Tjänstgjorde vid ingenjörskompaniet.
* 1912-12-07 i Norge
† 1993-03-13 i Lier, Norge


Sergeant Olov Harry Hjorth
Kårnummer 2810 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen, Plogplutonen.
* 1903-05-31 i Torp, Dalsland
† 1975-05-09 i Hallnäs, Västerbotten


Frivillige Kurt Harald Neuendorf
Kårnummer 3037 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen, Plogplutonen.
* 1900-03-28 i Örgryte, Västergötland
† 1956-12-02 i Sävar, Västerbotten


Sergeant Erik Gustaf Arthur Nilsson
Kårnummer 9118 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen, 2:a skyttekompaniet.
* 1909-04-02 i Överluleå, Norrbotten
† 1971-06-11 i Örebro, Närke


Frivillige Ragnar Nüllmeijer
Kårnummer 5035 i SFK.
Tjänstgjorde vid I stridsgruppen, 3:e skyttekompaniet.
* 1906-10-08 i Chicago, USA
† 1993-08-17 i Skedsmo, Norge


Frivillige Elias Einar Olsson
(Bytte efternamn till Björkfäll)
Kårnummer 9154 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen, 4:e kompaniet.
* 1917-10-04 i Ramsele, Ångermanland
† 1990-01-24 i Vällingby, Stockholm


Frivillige Nils Gösta Erik Wallén
Kårnummer 2973 i SFK.
Tjänstgjorde vid II stridsgruppen, Trossen.
* 1920-03-24 i Maria Magdalena, Stockholm
† 1964-09-03 i Essinge, Stockholm


Frivillige Nils Christian Smith Hagness
Kårnummer 5375 i SFK.
Tjänstgjorde vid III stridsgruppen, 1:a skyttekompaniet.
* 1913-05-25 i Norge
† 1999-05-16 i Oslo, Norge


Sergeant Erling Lagesen
Kårnummer 5486 i SFK.
Tjänstgjorde vid III stridsgruppen, 1:a skyttekompaniet.
* 1914-09-05 i Norge
† 1979-04-23 i Buskerud, Norge


Freiwillige Helmut A. Lemke
* ????-??-?? i Tyskland
† ????-??-?? i Hallnäs, Västerbotten

Enligt uppgift utdelades minnesmedaljen till 18 st tyska soldater


Frivillige Alexander Rolf Ljunglin
Kårnummer 4997 i SFK.
Tjänstgjorde vid III stridsgruppen, 2:a skyttekompaniet.
* 1903-11-23 i Viborg, Finland
† 1941-12-06 i ?????


Sergeant Martin Madsen Petersen
Kårnummer 706 i SFK.
Tjänstgjorde vid 3:e depåkompaniet.
* 1909-05-08 i ????
† ????-??-?? i ?????


Frivillige Harald Myhre
Kårnummer 5597 i SFK.
Tjänstgjorde vid Norska Plogplutonen.
* 1911-05-22 i Norge
† 1979-06-05 i Vang, Norge


Frivillige Gunnar Andersen Nordal
Kårnummer 5511 i SFK.
Tjänstgjorde vid 2:a depåkompaniet.
* 1914-07-16 i Norge
† 1982-11-28 i Buskerud, Norge


Frivillige Öivind Skaug
Kårnummer 5366 i SFK.
Tjänstgjorde vid III stridsgruppen, 4:e kompaniet.
* 1917-03-20 i Norge
† 1987-07-03 i Sarpsborg, Norge


Frivillige Hans Gustaf Thillenius
Kårnummer 2561 i SFK.
Tjänstgjorde vid III stridsgruppen, 1:a skyttekompaniet.
* 1905-02-07 i Svedvi, Västmanland
† 1978-06-12 i Vällingby, Stockholm


error: Content is protected !!